Przymierzalnia

PRZYMIERZALNIA

W tym dziale doradzimy jak znaleźć idealną bieliznę. Dobieranie biustonosza nie jest niestety nauką ścisłą. Jest jednak kilka zasad, dzięki którym łatwo jest odnaleźć właściwy trop.

1. ROZMIAR

Po pierwsze - pomiar. Obwód pod biustem należy zmierzyć bez stanika, na wydechu, ciasno, ale bez poczucia dyskomfortu. Trzeba przy tym zwrócić uwagę na położenie miarki - tuż pod biustem i poziomo na całym obwodzie. Obwód w biuście mierzy się luźno, dwukrotnie – w miękkim staniku (nie mierzymy w push-up’ie) i bez niego biorąc pod uwagę większy wynik.

Po drugie - obwód. Aby określić obwód biustonosza należy wynik obniżyć do najbliższej wielokrotności piątki, czyli jeśli np. pod biustem wyszło 78cm to proponujemy zacząć mierzenie od rozmiaru 75cm.

Po trzecie - miseczka. Korzystając z tabeli rozmiarów należy odnaleźć w kolumnie oznaczonej obwodem biustonosza wartość równą (lub pierwszą większą) wynikowi pomiaru.

! Pamiętajmy, że rozmiar dobrany na podstawie pomiarów i wyliczeń to tylko punkt wyjścia do ustalenia właściwego rozmiaru w danym modelu biustonosza. Zdarza się, że kobiety o identycznych wymiarach noszą różne rozmiary. Nasze biusty różnią się między sobą kształtem, konsystencją, wysokością osadzenia, rozstawem, nasza skóra i ciało mają różną wrażliwość. Tego wszystkiego nie sposób ująć w dwóch liczbach, jakimi są obwody pod biustem i w biuście.

Dlatego o ostatecznym wyborze rozmiaru zawsze powinna decydować przymiarka. Jeśli nie jesteśmy pewne rozmiaru – można zamówić kilka rozmiarów sąsiadujących i niepasujące biustonosze odesłać. Nienoszący śladów używania biustonosz można zwrócić, zgodnie z warunkami naszego regulaminu e-sklepu. Nasze brafitterki również z chęcią pomogą przy doborze odpowiedniego rozmiaru.

Zapraszamy do zapoznania się z ogólną tabelką z rozmiarami (tutaj) oraz z tabelami rozmiarów różnych firm (tutaj)

 

2. FASON

Biustonosze występują w naprawdę wielu fasonach i kategoriach, więc każda z nas powinna znaleźć coś dla siebie. Ze względu na materiał miseczek wyróżniamy biustonosze typu:

- miękkie (soft) – miseczki uszyte bez użycia dodatkowych materiałów usztywniających, np. gąbki. Zastosowanie nierozciągliwych i jakościowych materiałów pozwala nawet miękkiej i zwiewnej miseczce podtrzymać i uformować piersi;

- półusztywniane (semi-padded) – dolna część miseczki jest dodatkowo usztywniona warstwą miękkiej gąbki, górna część koronkowa miękko układa się na biuście;

- usztywniane (padded) – miseczka w całości podszyta dodatkową warstwą usztywniającą zwykle skrojoną z miękkiej pianki;

- formowane termicznie – miseczki formowane na gorąco z dość sztywnej pianki, ich zaletą jest brak szwów, wadą natomiast niezmienny kształt miseczki.

 

Dodatkowo każdy z tych typów ma wszyte w dolną krawędź miseczek fiszbiny. Fiszbiny są elementem konstrukcji stanika dającym oparcie i kształt miseczkom podtrzymującym biust.

 

3. Kolejną cechą biustonosza jest FASON MISECZEK. Najpopularniejsze z nich to:

- balkonetka – najpopularniejszy wśród biuściastych fason biustonosza, miseczka obejmuje zwykle ¾ piersi, ale nie jest to normą. Stosunkowo duży stopień zabudowania i zazwyczaj, dość wysoki mostek rekompensuje znakomitym podtrzymaniem oraz kształtowaniem biustu;

- pełna miseczka (full-cup) – najbardziej zabudowany fason miseczek obejmujący praktycznie całą pierś, świetne podtrzymanie, polecany dla biustów w słabszej kondycji, a także pod ubrania bez większych dekoltów;

- half-cup (pół miseczki) – bardzo nisko zabudowany fason, obejmujący dolną część piersi, świetnie sprawdza się na małych biustach;

- plunge – fason o niskim mostku, dość mocno zabudowany od strony pach, przeznaczony do ubrań z głębszym dekoltem;

- bandeau – fason o niemal poziomej górnej krawędzi, przeznaczony do głębokich dekoltów typu karo lub ubrań na ramiączkach/szelkach. W dobrze dobranym rozmiarze zaokrągla piersi dając efekt apetycznych „jabłuszek”;

- braletka ang. bralette- miękki biustonosz bez fiszbinów z miseczkami trójkątnymi. Nie polecane Panią o wiotkich piersiach, gdyż konstrukcja nie zapewni odpowiedniego uformowania biustu.

- t-shirt – biustonosz o gładkich wyżej zabudowanych miseczkach, termicznie formowane, delikatnie usztywnione i pozbawione szwów i cięć. Model na każdy rodzaj biustu.

- bez ramiączek (strapless) – biustonosz utrzymujący piersi bez użycia ramiączek. Zwykle jednak miseczki są dość mocno zabudowane, a pas biustonosza stosunkowo szeroki i podszyty dodatkowo silikonowymi taśmami.

- sportowy (sports bra)- biustonosz do niwelowania wstrząsów biustu podczas ćwiczeń wyprodukowany z oddychających materiałów. W ofercie z usztywnianymi miseczkami umieszczonymi na niewyczuwalnych fiszbinach, z miękkimi miseczkami na fiszbinach i bez. Zazwyczaj z szerokimi ramiączkami i z obwodem podszytym miękką pianką.